RAJD AUSTRALII: TRIUMF FORDA, SUKCES MICHAŁA KOŚCIUSZKO

RAJD DOLNOŚLĄSKI: GRZEGORZ BĘBENEK POWRACA

RAJD ASTURII: PUNKTY I AWANS SZYMONA RUTY W ME

MONSTER JAM: POKAZ SKOKÓW EKIPY FMX4EVER

VOLVO OCEAN RACE: WYSTARTUJĄ 29 PAŹDZIERNIKA
SUBARU: SIEMANKO CZYLI ŻYCZLIWY NA DRODZE

EURONCAP: BEZPIECZNE CHEVROLETY

FORD: NIE KIERUJ SIĘ STRESEM - PODSUMOWANIE
Polecamy
Sport

W miniony weekend na Torze "Poznań" zakończyła się tegoroczna rywalizacja motocyklistów w wyścigowych mistrzostwach Polski. Tym razem aura dopisała i zawodnicy przez dwa dni mieli znakomite warunki do walki.

W przededniu wyścigowych zmagań, podczas „Konkursu Elegancji” na Starym Rynku w Poznaniu, rozgrywanym w ramach XXXVIII Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych, organizowanego przez Automobilklub Wielkopolski, trójka zawodników ścigających się w cyklu Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski osobiście zaprosiła licznie zgromadzonych sympatyków motoryzacji oraz mieszkańców miasta na Tor „Poznań’”.

Na honorowej rampie pojawiła się: Natalia Florek (23-letnia poznanianka i jedyna kobieta w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski w sezonie 2011, ścigająca się od 2008 roku; a swoim koncie ma już spore osiągnięcia; w bieżącym sezonie ściga się w klasie mistrzowskiej Superstock 600 Junior), Mateusz Korobacz (Wicemistrz Polski 2010 w klasie Superstock 600, zawodnik który w ubiegłym miesiącu testował motocykl z Mistrzostw Świata Grand Prix klasy Moto 2 na hiszpańskim torze Aragon) oraz Przemysław Saleta (Mistrz Świata w Kick Boxingu i Mistrz Europy w boksie, ścigający się już trzeci sezon w wyścigach motocyklowych – obecnie w klasie Rookie 1000).

Jeszcze przed rozpoczęciem poznańskiej, ostatniej rundy mistrzostw kraju, było wiadomo, że tytuł w klasie Superstock 1000 zdobędzie Austriak Andreas Meklau, startujący w zespole Suzuki Grandys duo Team. Meklau miał wyraźną przewagę w klasyfikacji generalnej, ale w stolicy Wielkopolski postanowił jeszcze powalczyć o drugi tytuł w klasie Superbike.

Przed ostatnią rundą liderem tej klasyfikacji był inny zawodnik tego samego zespołu, Szwajcar Gregory Junod. Podczas pierwszego wyścigu Junod zdobył zaledwie 9 punktów (zajął siódme miejsce), natomiast Meklau był drugi i odrobił sporo punktów do rywala.

Podczas tego wyścigu Meklau co prawda przegrał z Australijczykiem Garethem Jonesem (pierwszy raz startował w Poznaniu), ale tak zaciekle gonił przeciwnika, że dwukrotnie poprawił rekord toru. Najpierw uzyskał 1.33,054, a podczas szóstego okrążenia "wyśrubował" czas na 1.33,037.

O tytule w klasie Superbike miał więc zadecydować drugi wyścig. Był on pechowy dla Junoda, który zaliczył upadek i wyścigu nie ukończył. Meklau natomiast dojechał do mety na trzecim miejscu i zdobył tytuł Mistrza Polski! W klasyfikacji generalnej wyprzedził Junoda różnicą 8 punktów. Drugim wicemistrzem kraju został doświadczony Janusz Oskaldowicz.

W klasie Supersport najlepszym zawodnikiem okazał się Daniel Bukowski (Automobilklub Wielkopolski – Suzuki Grandys duo Team). Pierwszego dnia Bukowski zwyciężył w ładnym stylu, wyprzedzając Marka Szkopka i Marcina Kałdowskiego. W drugim dniu Bukowski jedynie "pilnował" trzeciej pozycji, co ostatecznie dało mu tytuł mistrzowski. Wicemistrzem został Szkopek, a drugim wicemistrzem Kałdowski.

Emocji nie brakowało w klasie Superstock 600 Junior, gdzie szanse na tytuł mieli Artur Wielebski (A. Wielkopolski – Bogdanka Junior Team Recykl) oraz Mateusz Korobacz (A. Wielkopolski – Yamaha Poland Position). W pierwszym wyścigu Korobacz zaliczył upadek, a potem rozpoczął pogoń za rywalami. Starczyło to do zajęcia czwartego miejsca, a Wielebski był drugi za Adrianem Paskiem. W drugim starcie, mimo ambitnej jazdy Korobacz był drugi, ale Wielebski uplasował się tuż za nim. To sprawiło, że z dorobkiem 191 pkt. Wielebski został mistrzem kraju, a Korobacz wicemistrzem (182 pkt.).

W Pucharze BMW najlepszy okazał się Marcin Kondratowicz (A. Wielkopolski). W klasie Suzuki 1000 zwyciężył Marcin Sosna, w klasie Suzuki 600 – Marcin Sikora. Z kolei w Pucharze Polski w klasie Rookie 1000 wygrał Przemysław Janik, a w klasie Rookie 600 – Szymon Strankowski. W klasie Pretendent triumfował Wojciech Majewski.

Najlepsi zostali uhonorowani pucharami podczas uroczystego zakończenia sezonu na Torze "Poznań".

JEDENAŚCIE TYTUŁÓW GRANDys duo

Reprezentanci Suzuki GRANDys duo zdobyli jedenaście tytułów (przed rokiem siedem). Pierwszy był Przemek Janik w Rookie 1000, a Andy Meklau po kolei zaliczał mistrzostwo Austrii Superbike, Alpe Adria Superbike, mistrzostwo Polski Superstock 1000 i Austrii. Na koniec dołożył mistrzostwo Superbike w Polsce. Do tego dochodzą mistrzostwa zespołowe w Superbike, Superstock 1000 w klasyfikacji Producentów i w FORMULE X-Treme.

Jedyną klasą, gdzie nie udało się stanąć na najwyższym podium okazała się Junior Superstock 600.

Jacek Grandys, Manager SUZUKI GRANDys duo: W Poznaniu pojechaliśmy nie szybko, a inteligentnie. Andy i Daniel zrobili, co powinni i dzięki temu możemy się cieszyć z tytułów. Bardzo mi przykro, że Greg upadł w finale, ale takie są wyścigi. Fajnie, że Irek Sikora przyjechał ze swoim zespołem z mistrzostw Niemiec, bo bez nich nie mamy konkurencji w Polsce. Za rok znów chcemy wygrać wszystko.

Andy Meklau, Superstock 1000 i Superbike: Co mogę powiedzieć? Dziękuję zespołowi, Jackowi, Suzuki. To niesamowite ile tytułów zdobyliśmy. Jestem bardzo szczęśliwy i chciałbym za rok powtórzyć ten wynik.

Daniel Bukowski, Supersport: To był piękny sezon. Kiedyś jeździłem w innym zespole i miałem problemy z motocyklem. Teraz, z Suzuki wszystko było idealnie. Tytuł dedykuję mojej córeczce i kochanej Ewie. Mam nadzieję, że razem z Suzuki GRANDys duo osiągniemy jeszcze więcej.

SIKORA I SOSNA NAJLEPSI W SUZUKI GSX-R CUP

Ostatni wyścig Suzuki GSX-R Cup należał do liderów klasyfikacji generalnej. Marcin Sikora wygrał szósty wyścig sezonu, Sebastian Sosna czwarty. Obaj liderzy, którzy w nagrodę pojadą zwiedzić fabryki Suzuki w Tajlandii byli bezkonkurencyjni.

Tekst: jjp (A. Wielkopolski) oraz informacja zespołu Suzuki